среда, 05 јуни 2013

english version

Прва страница
Документи и публикации
Документи
Извештаи
Публикации
Водичи
НВО САЕМ
Настани
Галерија
Архива
Архива на онлајн вести
2003
2004
2005
2006
2007
2008
Адресари
Луѓе од граганскиот сектор
Проекти на граѓанските организации во Македонија
Адресар на верските заедници во РМ
Адресар на граѓанските организации во Македонија
Адресар на општини во Република Македонија
Билтен на МЦМС
Билтен за меѓурелигиска соработка
Перспективи
Граѓански практики
Контакт

ПЕЧАТЕНО ИЗДАНИЕ
Последно издание
Нарачка преку e-mail
Контакт
Архива
Коментар
Настани
Граѓанско општество
Деца
Студенти
Здравство
Животна средина
Календар
Прашања и одговори
Балкан-експрес
Европа
Свет
Тема
Репортажа
Интервју
Погледи
Претставување
Публикации
Историјат на граѓанското општество
Луѓе
Мобилизација на ресурси
Искуства од регионот
Избор


ONLINE ВЕРЗИЈА
ПЕЧАТЕНА ВЕРЗИЈА

  Архива на онлајн вести

   

ЗНМ

„Овде сме, тепајте“ - протест на новинарите

Скопје – Денеска, помеѓу 12 и 13 часот, пред портите на Министерството за внатрешни работи се одржа протест организиран од Здружението на новинарите на Македонија. Неколку стотици претставници на медиумските куќи во земјава го искажаа својот револт поради односот на власта кон новинарите, што се огледа во четириесетте нерешени случаи на напади врз новинари. ЗНМ, како директен повод кој „ја прели чашата“ го посочи минатонеделното тепање на новинарот Зоран Божиновски на Кумановското радио „Тумба“.
30.09.2002

 

„Им благодариме на МВР од Куманово за ефикасното реагирање и приведувањето на еден од тепачите на колегата Божиновски,“ се вели во соопштението на ЗНМ. „Меѓутоа, бројните вандали сеуште се на слобода. Нашиот протест ќе биде континуиран до моментот на разоткривање на сите случаи на насилство врз новинарите.“ Бидејќи „молкот е целта на оние кои ги тепаат новинарите,“ организаторите на протестот ги повикаа своите колеги наместо молк, громогласно да го изразат својот револт.

По повод протестот, учесниците носеа пригодни маички, капчиња и свирчиња во тегет боја која асоцираше на боите на полициските униформи. На маичките од предната страна пишуваше „Јас сум новинар“, а од задната беа нацртани траги од шепи од лав и мотото на протестот „Овде сме, тепајте!“.

Во текот на протестот, учесниците бараа министерот Љубе Бошковски да даде објаснение за неразјаснетите случаи. МВР понуди шестчлена делегација да влезе во министерството на средба, но насобраните новинари ја одбија понудата и уште погласно (свирејќи и извикувајќи „Нема да го тепаме“) го побараа присуството на Бошковски.

По извесно чекање новинарите решија да си тргнат по работа и се упатија надолу по улицата кон центарот на градот. Во тој момент се појави потпаролот на МВР, а по него и министерот. Тие безуспешно се обидоа да ја запрат масата која заминуваше.

Бошковски пред неколкуте преостанати претставници на печатот изјави дека го поддржува протестот и споменувајќи дека колегите како да го забораваат случајот со монтажерот на МТВ, рече дека „апсолутно го осудува тепањето на новинарот од Куманово“, чиј сторител е притворен. Тој исто така се заблагодари на поддршката од новинарите во текот на „татковинската војна“ и изјави дека како иден пратеник ќе се залага за подобрување на законската заштита на новинарите. Тој изјави дека сите 40 случаи во времето на неговото министерување биле процесирани (дури и оној од Леуново) и предадени на независното судство, за разлика од оние од времето на СДСМ кога дури и убиства останале нерасчистени.

На новинарското прашање зошто министерството молчело два дена во врска со идентитетот на напаѓачот, министерот изјави дека тоа било во интерес на истрагата, дека осомничениот бил навистина припадник на резервниот состав на полицијата, но не и на единицата за брзи интервенции „Лавови“. Според Бошковски, целта било да се проверат сите податоци. Тој забележа бидејќи, за разлика од поранешните членови на АНА и ОНА, кои станале „симпатични“, „лавовите“ се дочекувани на нож од јавноста.

Во соопштението издадено по протестот, Здружението на новинарите на Македонија, изјавата на Бошковски ја оквалификува како „ирелевантна и целосно безначајна“, бидејќи била дадена во отсуство на сите учесници на протестот, што според нив, било поради немање храброст. „Со ова сакаме јасно да ставиме на знаење дека помина времето кога некој новинарите ги повикуваше во канцеларии и ги злоупотребуваше за дневно-политички цели,“ завршува изјавата на ЗНМ.


Линкови
Граѓански организации и фондации
Медиуми
Институции
Регион и свет
Странски организации и претставништва во РМ
Сервиси
Огласи за обуки
Слободни работни места
Конкурси
НОВОСТИ
Крај на почетокот
Тоа што треба да го изнесам во овој простор, не е вообичаениот став , туку коментар за последниот број на „Граѓански свет” во оваа форма.
Кампањата “Учиме за ЕУ”
Прашањето за уставното име на Македонија го засени интересот за Унијата
Што е Европска Унија? Кои се земјите членки на ЕУ? Која е целта на проширувањето на ЕУ? Кои се симболите и химната на ЕУ? Зошто е создадена Европската Унија? Ова се некои од прашањата кои им се поставуваат на основците и средношколците од 102 училишта во земјава, како дел од кампањата “Учиме за ЕУ”, којашто ја реализираат Секретаријатот за европски прашања во Владата и Министерството за образование и наука.
Реализирана најголемата еколошка акција кај нас
Македонија засади над два милиони садници
Над 2 милиони садници засадени во еден ден е апсолутниот рекорд кој го постигнаа граѓаните на Македонија на 12 март, Денот на дрвото. Во граѓанската акција “Ден на дрвото - засади ја својата иднина” учествува околу 200.000 граѓани, вклучувајќи ги и децата од градинките, учениците, студентите и дипломатите. Граѓанската акција за пошумување на Македонија од самиот почеток ја иницира еден од нашите најпознати уметници, оперскиот пејач Борис Трајанов, а вклучени беа и близу 170 познати имиња од јавниот живот, меѓу кои и Калиопи, Каролина Гочева, Индира Кастратовиќ, Бубо Каров и други.
Катерина Хаџи-Мицева
Кодекси на добро однесување
Кодексот на добро однесување се дефинира[1] како доброволен договор помеѓу неколку организации со заеднички интерес, за одредени принципи или стандарди на однесување, коишто даваат насоки, или пак се обврзувачки за организациите, развиен преку заедничко учество и соработка во донесувањето. Бидејќи кодексот е механизам кој се донесува доброволно и е вид на саморегулирање, начинот на неговото спроведување мора однапред да биде одреден и механизмите треба да бидат вградени во кодексот
Граѓанска организација Англунипе - Тетово
Факултативната настава на ромски јазик - препознатлива активност
Граѓанската организација „Англунипе” од Тетово дејствува во областа на развојот на образованието на ромската популација и на човековите и материјалните ресурси на Ромите во земјава. Се залага за вклучување на Ромите во институциите на системот, за надминување на проблемите на заедницата на локално и на национално ниво. Освен програми за образование, спроведува и програми за развој на економските ресурси и за унапредување на правата на децата Роми и на жената Ромка
Донација
Нов парк од Космофон за штитениците на заводот во Демир Капија
Специјалниот завод за лицата со посебни потреби во Демир Капија доби нов спортско-рекреативен парк, донација од компанијата Космофон. Паркот е изграден во дворот на заводот на површина од 280 метри квадратни. Неговите штитеници ќе можат да се рекреираат на игралишта за ракомет и мал фудбал, во посебниот дел со нишалки, патеки од павер-елементи и фонтана, а целата околина е засадена со зеленило
Проект на Биосфера од Битола
Уреден дворот на Домот за доенчиња и мали деца
Во изминатите седум месеци Центарот за едукација и заштита на животната средина и природата Биосфера од Битола работи на проектот “Со љубов за нашите деца”, чија цел е прибирање средства од локални извори за просторно уредување на дворот на Домот за доенчиња и мали деца во Битола
Еколозите против нанотехнологијата во прехранбената индустрија
Еколошката групација “Пријатели на планетата Земја” (ФОЕ) повика да се воведе мораториум на користењето на нанотехнологијата во прехранбениот синџир, укажувајќи дека недоволно е истражено влијанието врз човековото здравје и природната средина
 

©MCMS - designed by KOMA