|
ONLINE ВЕРЗИЈА |
|
ПЕЧАТЕНА ВЕРЗИЈА |
|
Програма за НВО САЕМ
20 Ноември 2003
10:00-11:00 Свечено отворање – поздравни и воведни говори
Организатор Организациски одбор
Локација Сала А Работен јазик македонски, албански, турски, влашки, српски, ромски, бошњачки, англиски
Претседавачи Сашо Клековски, Владимир Милчин, Пол Паркс
Воведни говори: г.Борис Трајковски, Претседател на Република Македонија
г.Донато Киарини, Амбасадор на Европска Унија во Република Македонија
Поздравни говори:
1. Поддржувачи, Даниел Гиугларис - Раководител, Европска агенција за реконструкција
2. Преставник на деловните поддржувачи
3. Преставник на Медиумските покровители
4. Преставник на Регионалните учесници
13:00-15:30 Пленарна сесија: Како до мобилизација на граѓанското општество?
Организатор Организациски одбор
Локација Сала А Работен јазик македонски, англиски
Воведничари Ѓунер Исмаил, Зоран Костов, Владимир Милчин, Јован Донев, Живка Василевска (Србија и Црна Гора)
Претседавач Нафи Сарачини
13:00- 13:45 Социо-културен настан: Форум театар
Организатор Мултимедија
Локација Сала Д
13:30-14:30 Промоција: 10 тетратки за демократија
Организатор Фондација институт отворено општество Македонија
Локација Сала Г Работен јазик македонски
14:00-14:45 Презентација: Редакција за мултикултурна соработка на МРТВ 2
Организатор МРТВ – Редакција за мултикултурна соработка
Локација Сала Д Работен јазик македонски
15:00-15:45 Презентација Граѓанска платформа за мир и стабилност - Документи
Организатор Фондација институт отворено општество Македонија
Локација Сала Г Работен јазик македонски
Презенетер Неда Здравева
15:00-16:00 Презентација: Инфотека - систем за едукација на потрошувачите
Организатор Организација на потрошувачите на Македонија
Локација Сала Д Работен јазик македонски
Презентер Елизабета Лончар-Спиридонова
15:45-16:30 Презентација: Стратегија за информирање на јавноста за процесот на евроинтеграции
Организатор Сектор за европски интеграции
Локација Сала А Работен јазик македонски, англиски
16:00-17:30 Панел: Јаловиштата во Македонија – ризик за животната средина
Организатор Движење на екологистите на Македонија
Локација Сала Б Работен јазик македонски
Воведничари Марин Александров, Драги Стаменковски, Константин Сидеровски
Претседавач Даниела Стојанова
16:00-18:00 Панел: Закон за слободен пристап до информации - предизвик за невладиниот сектор
Организатор Фондација Институт отворено општество - Македонија
Локација Сала В Работен јазик македонски
Воведничари Загорка Тноковска, Живко Темелковски, Роберто Беличанец, Климе Бабунски, Бардил Јашари
Претседавач Лилјана Шеќеринска
16:00-17:30 Едукативна сесија: Социјален капитал
Организатор Македонски центар за меѓународна соработка
Локација Сала Г Работен јазик македонски
Презентер Лилјана Алчева-Јовановска
16:30- 18:15 Панел: Фаталната привлечност на евроинтеграциите*
Организатор ЦРИС „Студиорум“ – редакција “Евродијалог”
Локација Сала А Работен јазик македонски, англиски
Воведничари Донато Киарини (ЕУ), Трајче Мукаетов, Каролина Ристова - Астеруд
16:30-17:00 Промоција: Проект „Славење на маргините“
Организатор Контрапункт
Локација Сала Д Работен јазик македонски
18:00-19:30 Панел: Предизвиците на информатичкото општество – улогата на невладините организации
Организатор Метаморфозис/Македонски центар за меѓународна соработка
Локација СалаБ Работен јазик македонски, англиски
Воведничари Слободан Марковиќ, Јован Петров, Филип Стојановски, Анис Кхан (Индија), Огнен Фирфов
Претседавач Бардил Јашари
18:30-20:00 Панел: Глобализација или одржлив развој за Македонија
Организатор Регионален центар за заштита на животната средина за Централна и Источна Европа (РЕЦ) - Канцеларија во Македонија
Локација Сала А Работен јазик македонски, англиски
Воведничари Катерина Стојковска, Роберт Аткинсон (Унгарија)
Претседавач Маргарита Матилевска
18:30-20:00 Панел: Културните ресурси за локален развој
Организатор Фондација Институт отворено општество - Македонија
Локација Сала В Работен јазик македонски
Воведничари Иван Додовски, Кирил Чавков, Семије Баланца, Ана Ефремова, Аце Коцевски, Ристо Палигора
Претседавач Катерина Богоева
18:30-20:00 Едукативна сесија: Подготовка на план за прибирање финансиски средства
Организатор Институт за трајни заедници
Локација Сала Г Работен јазик македонски
Презентер Зоран Стојковски
19:30-20:30 Социо-културен настан: Концерт на познати оперски арии
Организатор Пријатели на оперската уметност
Локација Сала Д
21 Ноември 2003
10:00-11:45 Панел: Оддржливост на граѓанскиот сектор во РМ – алтернативни можности за финансирање
Организатор Фондација Институт отворено општество – Македонија / Институт за трајни заедници
Локација Сала А Работен јазик македонски, англиски
Воведничари Роберт Аткинсон (Унгарија), Зоран Стојковски, Наташа Габер - Дамјановска, Сретен Коцески, Славко Лазовски
Претседавач Мелита Иванова
10:00-12:00 Панел: Дали децентрализацијата ќе значи поголема локална демократија?
Организатор Фондација Институт отворено општество - Македонија/Институт за трајни заедници
Локација Сала Б Работен јазик македонски, англиски
Воведничари Соња Гаврилова, Гоце Тодоровски, Бранко Трајковски, Пламен Георгиевски,
Арта Емуш, Слободан Ковачевски
Претседавач Фани Каранфилова-Пановска
10:00-12:00 Панел: Насилството врз жените, пречка за постигнување реална еднаквост: десет години по Виена
Организатор Здружение за еманципација, солидарност и еднаквост на жените на РМ
Локација Сала Г Работен јазик македонски
Воведничари Елена Грозданова, Тања Кикерекова, Јасминка Фришчиќ, Ѕала Бојковска
Претседавач Весна Јованова
10:30-12:00 Панел: Реформа во јавната управа и јавната администрација
Организатор Здружение на граѓаните за заштита на човековото достоинство и професија во јавната управа и служби во РМ
Локација Сала В Работен јазик македонски
Воведничари Танче Танушевски, Љупчо Ставрески
Претседавач Слободан Томиќ
11:00-12:00 Промоција: Мултимедијално ЦД Скопјанката Мајка Тереза
Организатор Граѓанска асоцијација Скопјанката Мајка Тереза
Локација Сала Д Работен јазик македонски
Презентери Цане Мојановски, Јорго Ќука, Кирил Стојанов
12:00-14:30 Пленарна сесија: Како до стратегија за дијалог и соработка помеѓу државата и граѓанскиот сектор?
Организатор Организациски одбор
Локација Сала А Работен јазик македонски, англиски
Воведничари Нафи Сарачини, Сашо Клековски, Ирма Мезнарич (Словенија), Јован Манасиевски*
Претседавач Владимир Милчин
12:15-13:00 Едукативна сесија: Реформа во здравството од аспект на положбата на жената
Организатор Сојуз на синдикатите на Македонија-Женска секција
Локација Сала Г Работен јазик македонски
Презентери Олга Аџиевска, Благица Петрушевска
12:15-13:15 Едукативна сесија: Љубовно-еротска терапија во превенција и третман на зависности
Организатор Комаја - Друштво за развој на уметноста на живеењето - Скопје
Локација Сала Д Работен јазик македонски
Презентер Росано Чолаков
13:15-14:45 Промоција: Борба против дрогата во борба за младите
Организатор Доверба
Локација Сала Д Работен јазик македонски
Презентер Славица Гајдаѕис-Кнежевиќ
13:15-15:00 Панел: Развој на традиционалната економија во рамките на стратегијата за развој на стопанството во регионот на Велес и Македонија
Организатор ДКМ Којнички средби – Велес
Локација Сала Г Работен јазик македонски
Воведничар Љубомир Ракиџиев
Претседавач Бранко Волчески
14:30-16:00 Панел: Волонтерството во Македонија
Организатор Нов живот/Македонски волонтери за акција
Локација Сала В Работен јазик македонски
Воведничари Соња Арсовска, Точи Мухамед, Катерина Хаџи-Мицева (Унгарија), Тодор Пашоски
Претседавач Драгана Дина-Митровиќ
14:45-16:45 Панел: Реинтеграција и ревитализација на поранешните конфликтни подрачја*
Организатор Македонски центар за меѓународна соработка
Локација Сала А Работен јазик македонски, албански, англиски
Воведничари Елизабета Баковска, Владо Поповски, Изет Зекири, Александар Кржаловски
Претседавач Зоран Костов
15:00-17:00 Панел: Улогата на НВО, институциите и агенциите во борбата против трговијата со луѓе
Организатор Сојуз на организациите на жените во Македонија/Институт за трајни заедници
Локација Сала Б Работен јазик македонски, англиски
Воведничари Џери Бјалерстед (САД), Верица Трајковска-Стаменковска, Маја Ханџиска, Јасмина Демишкова, Горан Ристовски
Претседавач Савка Тодоровска
15:30-16:30 Едукативна сесија: Студиски кружоци
Организатор Сканагри (Scanagri)
Локација Сала Г Работен јазик македонски
Презентер Себаете Зенку
16:00-18:00 Промоција: ЕУ финансирани проекти за промоција на меѓуетничките односи
Организатор Европска агенција за реконструкција
Локација Сала Д Работен јазик македонски, албански, англиски
16:15-17:30 Едукативна сесија: Пристап до изворите на финансирање на Европската Унија
Организатор Фондација Институт отворено општество - Македонија
Локација Сала В Работен јазик македонски
Презентер Драган Ристовски, Лидија Димова
17:30-19:00 Пленарна сесија: Промени во Законот за здруженија на граѓани и фондации
Организатор Организациски одбор
Локација Сала А Работен јазик македонски, англиски
Воведничари Борче Давидковски, Наташа Габер–Дамјановска, Даг Ратцен (САД)
Претседавач Жарко Коневски
18:30-19:30 Промоција: 10 години ХДЗР Месечина
Организатор ХДЗР Месечина
Локација Сала Д Работен јазик македонски
Презентер Рамадан Пини
19:30-20:30 Социо-културен настан: Етномјузикл “ГАН и ЧЕН” (Жигосани без причина)
Организатор РКЕЦ Дархија
Локација Сала Д
22 Ноември 2003
10:00-12:00 Панел: Рамковниот договор, помеѓу имплементацијата и девијацијата
Организатор Асоцијација за демократски иницијативи
Локација Сала А Работен јазик македонски, албански, англиски
Воведничари Мендух Тачи, Хисни Шаќири, Слободан Чашуле
Претседавач Роберт Поповски
10:00-11:30 Панел: Новинарството како несигурна професија. Безбедност на новинарите при известување
Организатор Здружение на новинарите на Македонија
Локација Сала Б Работен јазик македонски, англиски
Воведничари Снежана Лупевска, Горан Величковски
Претседавач Роберт Поповски
10:00-12:00 Панел: Народниот правобранител и НВО за подобрување на заштитата на човековите права
Организатор ОХО Работен јазик македонски
Локација Сала Б
Воведничари Елена Андреевска, Бранко Наумовски, Суад Мисини
Претседавач Владимир Петрески
10:00-11:30 Панел: Совладување на сиромаштијата во соработка на НВО и институциите на системот
Организатор Хуманитарна организација Ел хилал / Сојуз на организациите на жените во Македонија
Локација Сала Г Работен јазик македонски
Воведничари Абдурауф Пруси, Јорде Јакимовски, Гордана Тренковска, Џане Крешова
Претседавач Бехиџудин Шехапи
10:00-10:45 Презентација: НВО Инфоцентар - за подобра комуникација со јавноста
Организатор НВО инфоцентар
Локација Сала Д Работен јазик македонски
Презентер Билјана Бејкова
11:00-11:30 Промоција: Адресар на граѓанските организации во Македонија
Организатор Македонски центар за меѓународна соработка
Локација Сала Д Работен јазик македонски
Презентер Сунчица Саздовска, Грамоз Шабани
12:00-14:00 Панел: Ромите од Македонија во проширената Европа – предизвици за иднината
Организатор Хуманирарно и добротворно здружение на Ромите - Месечина
Локација Сала В Работен јазик македонски, ромски, англиски
Воведничари Владимир Лазовски, Мухамед Точи, Елизабета Рамова, Ахмет Јашаровски, Жаклина Дурмиш, Рамадан Пини
Претседавач Самет Скендери
12:00-13:00 Едукативна сесија: Солидарни фондови на здруженија
Организатор Сојуз на здруженијата на пензионерите
Локација Сала Г Работен јазик македонски
Презентер Душко Шурбановски
12:00-13:00 Едукативна сесија: Организацијата и нејзините облици
Организатор Македонски центар за меѓународна соработка
Локација Сала Д Работен јазик македонски
Презентер Лилјана Алчева Јовановска
12:30-14:00 Панел: Младите и другоста: аспекти на културната деконтаминација
Организатор Фондација институт отворено општество - Македонија
Локација Сала А Работен јазик македонски, албански, англиски
Воведничари Иван Џепаровски, Васко Карангелески, Слободанка Марковска, Славица Арсова, Сена Ариф, Ѓукаш Кабаши
Претседавач Гзиме Старова
12:30-14:00 Панел: Организацијата за служби за зависности во рамките на системот за социјални дејности, Бристолски пристап
Организатор Доверба
Локација Сала В Работен јазик македонски
Воведничари Рај Кар (Англија), Душанка Црвенова, Натка Пачоска, Сузана Пешева, Кети Тодорова
Претседавач Славица Гајдаѕис-Кнежевиќ
13:00- 13:30 Социо-културен настан: Детска програма
Организатор СОС Детско село
Локација Сала Д
13:30-14:30 Едукативна сесија: Преглед на законодавната постапка и можности на НВО за предложување законски решенија
Организатор Институт за трајни заедници
Локација Сала Г Работен јазик македонски
Презентер Александра Цветковска
14:30-16:00 Панел: Учеството и придонесот на НВО во безбедноста и одржувањето на мирот и потребата од регулирање во законски рамки на производството и трговијата на играчки, видеоигри кои мотивираат насилство
Организатор Сојуз на организациите на жените во Македонија
Локација Сала А Работен јазик македонски, албански, англиски
Воведничари Владимир Пандовски, Наташа Доковска, Џабир Дерала, Шпенд Имери, Јулијана Стојановска
Претседавач Савка Тодоровска
14:30-16:00 Панел: Стратегии за решавање на младинските прашања во РМ
Организатор Институт за трајни заедници
Локација Сала Б Работен јазик македонски, англиски
Воведничари Антоанела Петковска, Лорита Константинеску (Романија), Стевче Дечев, Наташа Ангелевска, Тања Томиќ
Претседавач Зоран Стојковски
14:30-16:00 Едукативна сесија: Односи со јавноста
Организатор Институт за трајни заедници
Локација Сала В Работен јазик македонски
Презентери Марина Тунева Јовановска, Јелена Јаневска
14:30-15:00 Промоција: Граѓански практики
Организатор Македонски центар за меѓународна соработка
Локација Сала Д Работен јазик македонски
15:00-16:30 Панел: 100 години македонска државност и граѓанските иницијативи низ тој период
Организатор Македонски центар за меѓународна соработка
Локација Сала Г Работен јазик македонски
Воведничари Мишо Докмановиќ, Ружица Фотиновска, Маријана Иванова
Претседавач Сунчица Саздовска
15:30- 16:00 Презентација: Една година постоење
Организатор Мобимак фондација за Македонија
Локација Сала Д Работен јазик македонски
16:30-19:00 Пленарна сесија: Вистините и заблудите за граѓанскиот сектор
Организатор Организациски одбор
Локација Сала А Работен јазик македонски, албански, англиски
Воведничари Ило Трајковски, Роберт Поповски, Трајко Славевски, Сашо Клековски
Претседавач Мирко Спироски
16:30-17:00 Социо-културен настан: Промоција на културните вредности
Организатор Алфа-центар
Локација Сала Д
18:00-19:00 Социо-културен настан: Пантомима
Организатор Сојуз на организациите на жените во Македонија
Локација Сала Д
19:30-20:30 Затворање на НВО Саемот
Организатор Организациски одбор
Локација Сала Д
20:30-22:00 Социо-културен настан: Мултимедијален настан
Организатор Младински културен центар Битола
Локација Сала Д
|
|
|
|
Крај на почетокотТоа што треба да го изнесам во овој простор, не е вообичаениот став , туку коментар за последниот број на „Граѓански свет” во оваа форма.
| |
Кампањата “Учиме за ЕУ” Прашањето за уставното име на Македонија го засени интересот за УнијатаШто е Европска Унија? Кои се земјите членки на ЕУ? Која е целта на проширувањето на ЕУ? Кои се симболите и химната на ЕУ? Зошто е создадена Европската Унија? Ова се некои од прашањата кои им се поставуваат на основците и средношколците од 102 училишта во земјава, како дел од кампањата “Учиме за ЕУ”, којашто ја реализираат Секретаријатот за европски прашања во Владата и Министерството за образование и наука. | |
Реализирана најголемата еколошка акција кај нас Македонија засади над два милиони саднициНад 2 милиони садници засадени во еден ден е апсолутниот рекорд кој го постигнаа граѓаните на Македонија на 12 март, Денот на дрвото. Во граѓанската акција “Ден на дрвото - засади ја својата иднина” учествува околу 200.000 граѓани, вклучувајќи ги и децата од градинките, учениците, студентите и дипломатите. Граѓанската акција за пошумување на Македонија од самиот почеток ја иницира еден од нашите најпознати уметници, оперскиот пејач Борис Трајанов, а вклучени беа и близу 170 познати имиња од јавниот живот, меѓу кои и Калиопи, Каролина Гочева, Индира Кастратовиќ, Бубо Каров и други. | |
Катерина Хаџи-Мицева Кодекси на добро однесувањеКодексот на добро однесување се дефинира[1] како доброволен договор помеѓу неколку организации со заеднички интерес, за одредени принципи или стандарди на однесување, коишто даваат насоки, или пак се обврзувачки за организациите, развиен преку заедничко учество и соработка во донесувањето. Бидејќи кодексот е механизам кој се донесува доброволно и е вид на саморегулирање, начинот на неговото спроведување мора однапред да биде одреден и механизмите треба да бидат вградени во кодексот | |
Граѓанска организација Англунипе - Тетово Факултативната настава на ромски јазик - препознатлива активностГраѓанската организација „Англунипе” од Тетово дејствува во областа на развојот на образованието на ромската популација и на човековите и материјалните ресурси на Ромите во земјава. Се залага за вклучување на Ромите во институциите на системот, за надминување на проблемите на заедницата на локално и на национално ниво. Освен програми за образование, спроведува и програми за развој на економските ресурси и за унапредување на правата на децата Роми и на жената Ромка | |
Донација Нов парк од Космофон за штитениците на заводот во Демир КапијаСпецијалниот завод за лицата со посебни потреби во Демир Капија доби нов спортско-рекреативен парк, донација од компанијата Космофон. Паркот е изграден во дворот на заводот на површина од 280 метри квадратни. Неговите штитеници ќе можат да се рекреираат на игралишта за ракомет и мал фудбал, во посебниот дел со нишалки, патеки од павер-елементи и фонтана, а целата околина е засадена со зеленило | |
Проект на Биосфера од Битола Уреден дворот на Домот за доенчиња и мали децаВо изминатите седум месеци Центарот за едукација и заштита на животната средина и природата Биосфера од Битола работи на проектот “Со љубов за нашите деца”, чија цел е прибирање средства од локални извори за просторно уредување на дворот на Домот за доенчиња и мали деца во Битола | |
|
|